تبلیغات
حصیر خاكی - آمار ها در خدمت خیال !
تاریخ : سه شنبه 5 دی 1391 | 09:52 ب.ظ | نویسنده : حصیر خاكی

آیا تاکنون به این فکر افتاده اید که چرا اعداد در كشور ما با  هم نمی خواند ؟ یعنی همخوانی ندارد ؟ فکر بد نکنید ، منظور من عدم انطباق و یا حتی ضدیت آمارهای اعلام شده ی رسمی با نتایج عینی و واقعیت است .

مثلاً همین آقای دكتر ما در سال ۸۴ فرمودند و بجا هم فرمودند که " وقتی قیمت نفت ۳۰ دلار است زندگی مردم همان است که اگر قیمت نفت حتی به ۱۰۰ دلار برسد ، آخه بابا این افزایش درآمد باید خودش را سر سفره های مردم نشان بدهد یا نه ! " و اینچنین بود که قول داد نفت را بر سر سفره های ما بیاورد و  مردم هم به همین امید به ایشان رأی دادند ... البته ایشان در سال ۸۸ در مناظره با یکی از كاندیدا ها  نمودارها و نقاشی هایی را نشان داد و ثابت کرد که اوضاع اقتصادی و بین المللی و خلاصه همه چیز ، رو به جلو و به نفع ملت ایران است ! و البته فردی که روبرویش نشسته بود ، ادعا می کرد که او نمودارها را وارونه گرفته است ! ولی آقای رییس جمهور گفتند که نخیر ، سندش موجود است .

چند سال قبل دولت کریمه اعلام نمود که طی یک سال ۱۲۰۰۰۰۰ شغل ایجاد کرده و سال بعدش هم اعلام نمود که ۲۰۰۰۰۰۰ شغل دیگر ایجاد کرده است ! تصور کنید که حتی اگر در هر سال بطور متوسط یک میلیون شغل ایجاد کرده باشند ، پس در این دولت ، یعنی دولت دهم و آن دولت ، که همین دولت باشد ، یعنی دولت نهم ، می بایست بیش از ۸۰۰۰۰۰۰ شغل ایجاد شده باشد و این یعنی اگر کسی بتواند فرد بیکاری را پیدا و معرفی کند باید به او جایزه داد ! همانطوری که آقای احمدی نژاد یک وقتی قولش را داده بود ! ولی واقعیت حکایت از چیز دیگری دارد و امروز در هر خانه ای حداقل یک فرد بیکار حضور دارد ، سندش هم موجود است !

این آقای غضنفری را که می شناسید ، وزیر معدن و صنعت و تجارت و سایر ادارات تابعه را می گویم . ایشان در دادن آمار ، دست رییس جمهور و معاون اول محبوبش را از پشت بسته است . صدای آرام و مخملی دارد و بدون لکنت و مکث و با طمأنینه آمار می دهد . مثلاً در یک مصاحبه ، آمار کاهش قیمت انواع ماکارونی و ماست و چند قلم کالای دیگر را با وزن دقیق هر کدام از حفظ و بدون نگاه به یادداشت هایش اعلام نمود ! خداییش مغازه دار خرده فروش هم به این خوبی از جزییات اجناس مغازه اش خبر ندارد ! البته ایشان تسلطی روی اعلام افزایش سرسام آور قیمت ها ندارد و فقط در موقع کاهش جزیی پس از افزایش کلی قیمت ها مصاحبه می کند ! همین وزیر مربوطه چند بار در همایش ها و حتی در حضور مقامات ارشد نظام ، دهها محصول و کالا را نام برد که کشور ما در دنیا رتبه ی زیر ۱۰ و شاید زیر ۵ را در تولید آن دارد ، از نانو گرفته تا های تک و فولاد وسیمان و سلول های بنیادی و هوا فضا و ... حالا چرا این پیشرفت ها خود را در سفره ی ما نشان نمی دهد ، خدا می داند . پس چرا دستور نمی دهند چوب بستنی را در داخل تولید کنند تا داد و فریاد علی لاریجانی در نیاید که چرا سالانه ۸۵ میلیون دلار ، صرف واردات چوب بستنی از کشور متخاصمی مثل آلمان می شود ؟ کارخانه دار بستنی ساز هم در بیست و سی اعلام کرد که چوب بستنی وطنی ، زبان بچه های این مرز و بوم را زخم می کند ! سندش هم موجود است .

در تولید علم هم طبق آمار اعلام شده توسط یکی از برادران دانشجو ( منظورم کامرانشان یعنی  وزیر علوم است نه یک دانشجوی خشک و خالی ) سرآمد دنیا هستیم و یازده برابر متوسط جهانی رشد داشته ایم . با این حساب چرا حتی یک دانشگاه ما در میان پانصد دانشگاه برتر دنیا نیست ، جای سؤال دارد ؟

قصه البته زیاد است ، بزرگترین بانک جهان اسلام ، فهیم ترین تماشاگران فوتبال ، باهوش ترین و البته مؤمن ترین مردم دنیا ، آزادترین و امن ترین کشور جهان و ... از آن ماست ، تمام تولیدات ما در رقابت با مشابه خارجی قیمت پایین تر و البته کیفیت بالاتری دارد ، پهبادهای ما از پهبادهای اسیرشده ی امریکایی پیشرفته تر است و قس علیهذا ... فکر نکنید شوخی می کنم ، این هایی که گفتم آمارهایی است که شب و روز از صدا و سیمای آقای ضرغامی پخش می شود ، سندش هم موجود است ! با این حساب چرا در واقعیت علمی و صنعتی کشور به همان اندازه تغییر رخ نداده است ؟

از همه جالبتر رابطه ی وضعیت عمومی و اقتصادی و شاخص هایی مثل میزان تولید ملی ، رکود اقتصادی ، بیکاری ، قیمت ارز و ... با آمارهای رسمی اعلام شده است . در همه جای دنیا در شرایط رکود اقتصادی ، بیکاری افزایش می یابد ، بورس سقوط می کند و درآمد ها کاهش می یابد ، اما در این کشور که ما افتخار حضور در آن را داریم برعکس در این شرایط ، اشتغال به طرز بی سابقه ای افزایش یافته و صادرات بیشتر شده و بورس رکورد می زند ! واقعاً این جا چه خبر است ؟ چرا علم اقتصاد به بن بست رسیده و اصطلاحاً کم آورده است ؟ در این جا اقتصاد آزاد و ساز و کار بازار حاکم است یا این یک نابازار است ؟ شاید آن گونه که آقای احمدی نژاد زمانی اعلام کرده بود اطلاعات و فرمول های اقتصادی کشور ما توسط قصاب شرافتمند محله ی ایشان تعیین می شود ؟

آیا آمارها غلط است و خدای ناکرده مسؤلین عزیز حقیقت را نمی گویند ؟ آیا دست استکبار جهانی در کار است ؟ آیا این مدیریت علمی نیست و نمی توان با شاخص های علمی وضعیت را تحلیل کرد ؟ آیا توطئه های داخلی و جریاناتی مثل فتنه و انحراف و ... در این وضعیت دخالت دارند ؟  • قیمت طلا بازار
  • سمفونی
  • ضایعات